KAASASÜNDINUD SÜDAMERIKKED.

Vasikate kaasasündinud südamerikete põhjused ei ole teada. Nende tekkimist võivad soodustada loote nälgimine platsenta kahjutuste tagajärjel, infektsioonhaigused või loote ainevahetushäired.Kaassündinud südamerikete esinemissagedus on ca 1%.

Peamised kaasasündinud südamerikked vasikatel on:

  • Foramen ovale avaus jääb alles:  parema või vasaku vatsakese defekt.
  • Fallot tetraloogia ja pentaloogia
  • Arterioosjuha  säilimine.

Tavaliselt avastatakse kas üksik muutus või on tegemist kombineeritud kahjustusega. Kõige sagedamini on vasikatel diagnoositud  vatsa-  või kodadevahelise  septi defekt ning  Fallot tetraloogiat.

Kaasasündinud südamerikete tekkimise põhimõte: vastsündinul säilivad lootele omased südame ehituslikud struktuurid ( foramen ovale ei sulgu jne). Sündinud loomad võivad küll ellu jääda, kuid nende produktiivsus on halb.

 Vatsekestevahelise septi defekt (VSD)

 

Selle südamerikke põhjused ei ole senini täpselt välja selgitatud.

Haigustunnused sõltuvad sellest, kas seisund on komplitseeritud teiste häiretega. VSD korral juhitakse verevool vasakust vatsakeset paremasse vatsakesse. Shundi suurus sõltub defekti suurusest ning parema vatsakese rõhust ja kopsuveresoontest. vasikate kliinilisel läbivaatlusel on limaskestad tsüanootilised ning vasikas hingeldab. Võivad esineda jäsemete tursed ning positiivne veenipulss. Loomad on uimased ning väsivad kiiresti. Nende juurdekasv on halb. Südame auskultatsioonil on kuuldavad valjud pansüstoolsed ja holosüstoolsed südamekahinad trikuspidaalklappide punctus maximum piirkonnas ning kopsuklappide punctus maximum piirkonnas. Südame teise tooni ajal võib olla südamevärin palpeeritav.

 

Vatsakese septi defekt.mpg

Diagnoosi aluseks on kliinilised tunnused ja ehhokardiograafia. Paraku selle haiguse ravi vasikatel puudub.

Fallot tertraloogia ja pentaloogia

Fallot tetraloogia ja pentaloogia on südame anomaalia, mida iseloomustab bivenrtikulaarse päritoluga aort, vatsakesevahelise septidefekt, parema vatsakese hüpertroofia ja kopsuarterite ummistus. Defekt põhjustab septum chonae anormaalset arengut loote südames, mille tagajärjeks on parema vatsakese infundibulum kitsenemine (kopsu stenoos), septum chonae võimetus osaleda vatsakestevahelise avause sulgemisel ning aordi ülelibisemine. Kõige sagedamini esinev kaasasündinud südamerike veistel, millega kaasneb tsüanoos.Vasikatel on võrkkesta veresooned anormaalse suurusega. Vasikad kõhnuvad, nende juurdekasv on halb ning nad väsivad kiiresti. Köha ja hingeldus on sagedaseks kliiniliseks leiuks, samuti prekordiaalne värin. Lisanduda võivad tahhükardia ning nõrk pulss.

Arterioosjuha (ductus arteriosus)  säilimine (PDA)

 

PDA on  loote veresoonte säilimine, kus aort on ühenduses kopsutüvega. Normaalselt säilib pärast sündi ainult elastne arterioosside. Sünnijärgselt arterioosjuha sulgub. Selle seisundu kliinilised tunnused sõltuvad kahjustuse pikkusest ning diameetrist. Iseloomulikuks kliiniliseks leiuks on südamevasakul kahinad, mis meenutavad automootori müra. Paremini on kuuldavad 3.-4. roidevahemikus, õlaliigese joonel. Südamepuudulikkuse tunnused nagu tsüanoos ning hingeldus on selle haiguse korral  samuti väljendunud. Haiguse diagnoosimiseks saab kasutada Doppleri kardiograafiat või ultraheli.